Aktualności

„Jestem bezpieczny – jeżdżę w foteliku”

Data publikacji 29.05.2023

Kolejny już raz policjanci z Krapkowic włączyli się w realizację ogólnopolskiego programu „Dni Bezpiecznego Przedszkola”. Obchody rozpoczęły się akcją „Jestem bezpieczny - jeżdżę w foteliku”. W ramach tych działań, mundurowi pod przedszkolem nr 5 w Zdzieszowicach, zwracali szczególną uwagę na sposób w jaki są przewożone dzieci. Dla stosujących się do przepisów drogowych mundurowi przygotowali upominek. Natomiast kierowcy, którzy popełnili wykroczenie zamiast mandatu otrzymywali plasterek cytryny.

W ramach ogólnopolskiego programu „Dni Bezpiecznego Przedszkola”", policjanci z Krapkowic włączyli się w akcję „Jestem bezpieczny – jeżdżę w foteliku". Wspólnie z nauczycielami z Publicznego Przedszkola nr 5 w Zdzieszowicach dziś (29.05) od rana funkcjonariusze rozmawiali z rodzicami o bezpieczeństwie i ochronie dziecka w podróży. Mundurowi sprawdzali również w jaki sposób są przewożeni najmłodsi.

Policjanci podczas akcji przeprowadzili blisko 40 kontroli drogowych, w których ujawnili tylko dwa przypadki nieprawidłowego przewożenia dzieci, co świadczy o tym, że rodzice coraz bardziej odpowiedzialnie podchodzą do tego tematu. Jednak jak się okazało wiele osób zapomina o obowiązku stosowania pasów bezpieczeństwa. Kierowcy samochodów, którzy popełnili wykroczenie otrzymali plasterek cytryny, który w formie „kary” musieli zjeść. Natomiast osoby, które jechały zgodnie z przepisami, od mundurowych dostały mały upominek.

Po porannych kontrolach, funkcjonariusze znaleźli również czas na zapoznanie najmłodszych z najważniejszymi zasadami dotyczącymi bezpiecznego zachowania w domu, na podwórku czy też w kontakcie z obcymi. Dla dzieci był to bardzo ciekawy i pouczający poranek.

Przypominamy!

Dzieci, które mają mniej niż 150 cm wzrostu muszą jeździć w fotelikach bądź urządzeniach podtrzymujących.

Są jednak wyjątki od tej reguły:

  • obowiązek przewożenia w foteliku lub innym urządzeniu nie obejmuje dzieci z zaświadczeniem lekarskim o przeciwwskazaniu do jego stosowania.
  • jeśli dziecko ma powyżej 135 centymetrów wzrostu, a ze względu na wagę i wzrost dziecka uniemożliwiony jest zakup fotelika, może ono podróżować z zapiętymi pasami na tylnym siedzeniu pasażera.
  • jeśli w samochodzie nie mieści się trzeci fotelik, a podróżuje troje dzieci, jedno może podróżować z zapiętymi pasami bezpieczeństwa bez fotelika lub podkładki, pod warunkiem, że ukończyło 3 lata;
  • dzieci mogą również podróżować bez fotelika taksówką, samochodem policji, straży miejskiej czy karetką.

Należy pamiętać, że fotelik na przednim siedzeniu nie może być odwrócony tyłem do kierunku jazdy gdy samochód wyposażony jest w aktywną poduszkę powietrzną dla pasażera. Trzeba ją najpierw wyłączyć. Przepisy nakładają również obowiązek przewożenia dziecka w foteliku bezpieczeństwa zainstalowanym zgodnie z zaleceniami producenta urządzenia, wskazującym w jaki sposób urządzenie może być bezpiecznie stosowane.

Pamiętajmy, że bez względu w jaką drogę z dziećmi się wybieramy – czy to jest wyjazd na wczasy czy codzienna droga do przedszkola – odpowiedni fotelik i pasy bezpieczeństwa to podstawa.

 

  • policjant, samochód osobowy, kierowca
  • policjant, kobieta trzymająca w ręku tacę z cytrynami, kierująca samochodem osobowym
  • kierująca samochodem, trzymająca w ręku element odblaskowy
  • dziecko w foteliku, które otrzymuje od policjanta elementy odblaskowe
Powrót na górę strony