Spotkanie z seniorami w ramach debaty ewaluacyjnej
Wczoraj (19.04) w Zdzieszowicach, odbyła się debata ewaluacyjna poświęcona bezpieczeństwu seniorów w internecie i życiu codziennym. Spotkanie to wpisało się w założenia wojewódzkiego programu „Świadomi 60+”, który ma na celu zwiększenie świadomości seniorów Opolszczyzny. W trosce o naszych rodziców, dziadków i samotnych sąsiadów przypominaliśmy jak działają i modyfikują swoje metody oszuści oraz jak się przed nimi chronić. W debacie podsumowującej uczestniczyło Kierownictwo i funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach oraz Burmistrz Zdzieszowic Pani Sybila Zimerman.
Wczoraj (19.04) w sali kinowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Zdzieszowicach, policjanci spotkali się z seniorami by porozmawiać o ich bezpieczeństwie. Podczas spotkania Komendant Powiatowy Policji w Krapkowicach przypomniał jakie tematy poruszone zostały na debacie inauguracyjnej, która odbyła się w czerwcu 2022 r.
Spotkanie rozpoczęło wystąpienie Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach nadkom. Rafała Lejczaka. Następnie Oficer Prasowa Komendy, zaprezentowała aktualne trendy, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników Internetu, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń czyhających na seniorów. Przytoczyła również cyberprzestępstwa i przestępstwa, do których doszło na terenie garnizonu opolskiego, a w których udział brali seniorzy. Funkcjonariusze omówili także przedsięwzięcia jakie zostały poczynione, od debaty inauguracyjnej, w celu poprawy bezpieczeństwa seniorów.
Debata była również doskonałą okazją do przedstawienia uczestnikom założeń programu pn. „Świadomi 60+”, który ma na celu zwiększenie świadomości seniorów Opolszczyzny. Na początku kwietnia br., w Opolskim Urzędzie Wojewódzkim, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu mł. insp. Jacek Basik podpisał porozumienie w sprawie wymienionego programu, którego sygnatariuszem jest m.in. Wojewoda Opolski Pan Sławomir Kłosowski.
Dodatkowo podczas spotkania policjanci przepomnieli o policyjnych aplikacjach, takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa czy Moja Komenda, które są przydatne we wspólnym interesie społecznym jakim jest bezpieczeństwo.
Aby nasi seniorzy byli bezpieczni po raz kolejny przypominamy:
- Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112.
- W kontakcie z nieznajomym, szczególnie w kontakcie telefonicznym, należy zachować ostrożność
- Nie należy ufać osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o pieniądze,
- Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy,
- Podczas zakupów należy pamiętać, by nigdy nie zostawiać portfela na sklepowej ladzie, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazywać, że mamy przy sobie większą ilości gotówki. Jeśli korzystamy z karty bankomatowej, należy unikać zapisywania numeru PIN do karty i jednoczesnego przechowywania go w portfelu.
- Do mieszkań nie należy wpuszczać nikogo obcego. Jeśli istnieje konieczność aby to zrobić, to w żadnym wypadku nie należy otwierać drzwi odruchowo, bez zastanowienia. Jeżeli pojawiają się jakąkolwiek wątpliwości, najlepiej zadzwonić do firmy/instytucji, którą pukająca do drzwi osoba reprezentuje, aby upewnić się, że faktycznie ta firma wysłała pracownika pod nasz adres. Pamiętajmy, że jeśli już obce osoby znajdą się w naszym mieszkaniu nie spuszczajmy ich z oczu, nie chwalmy się wartościowymi przedmiotami oraz zachowajmy wzmożoną czujność.