Aktualności

Stanowcze „NIE” dla nietrzeźwych kierowców

Data publikacji 06.03.2023

Mimo licznych apeli, niestety wciąż zdarzają się osoby, które lekceważą prawo i za kierownicę wsiadają po spożyciu alkoholu. W minionym tygodniu krapkowiccy policjanci zatrzymali dwóch nietrzeźwych kierowców. 44-latek w organizmie miał blisko 1,5 promila alkoholu i złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Natomiast 58-letni właściciel opla, kierował pojazdem mając blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie. Teraz nietrzeźwi kierowcy za swoje czyny odpowiedzą przed sądem.

W środę (01.03), 58-letni kierowca opla, został zatrzymany po tym, jak na numer alarmowy wpłynęło zgłoszenie, że nietrzeźwy mężczyzna przyjechał do jednego ze sklepów na terenie gminy Walce. We wskazanym rejonie funkcjonariusze zauważyli pojazd opisany w zgłoszeniu i zatrzymali go do kontroli. Badanie pokazało, że kierowca w organizmie miał  blisko 2,5 promila alkoholu. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna w październiku minionego roku, otrzymał już zakaz prowadzenia pojazdów na terenie Niemiec, również w związku z kierowaniem po alkoholu. 

Drugi z nietrzeźwych kierowców został zatrzymany w czwartkowy wieczór (02.03). Wówczas policjanci drogówki zostali skierowani na jedną z ulic w Krapkowicach. Z relacji zgłaszającej wynikało, że pod jej domem zaparkował kierowca, którego zachowanie wskazuje, że może on być nietrzeźwy. Badanie potwierdziło zgłoszenie. 44-latek w organizmie miał ponad 1,5 promila. Dodatkowo okazało się, że kierujący posiada zakaz prowadzenia pojazdów. Sąd zezwolił mu jedynie na jazdę pojazdem z tzw. blokadą alkoholową. Samochód, którym się poruszał jednak takiej blokady nie miał…

Obaj kierowcy muszą się teraz liczyć z surowymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Starszemu z mężczyzn grozi do 2 lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. Natomiast młodszy musi się liczyć z karą do 5 lat więzienia.

Przypominamy! Wsiadając za kierownicę, przede wszystkim musimy pamiętać o jednej podstawowej zasadzie – NIGDY NIE JEŻDŻĘ PO ALKOHOLU! Rzeczywistość pokazuje, że wielu kierowców nadal lekceważy tę dewizę. Swoim zachowaniem narażają siebie, ale przede wszystkim  innych przypadkowych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo utraty zdrowia, a nawet życia.  

Apelujemy! Nie bądź obojętny kiedy widzisz podejrzanie zachowującego się kierującego. Zareaguj i zadzwoń pod numer alarmowy 112. Być może Twoja reakcja uratuje komuś zdrowie, a nawet życie.

Powrót na górę strony