Aktualności

Długi weekend – nie zapomnij o bezpieczeństwie

Data publikacji 05.01.2023

W tym roku święto Trzech Króli wypada w piątek, co za tym, wielu z nas będzie miało dłuższy weekend. Taki czas to doskonała okazja do podróży co jak zwykle oznacza większy ruch na drogach. Apelujemy zatem o zachowanie ostrożności i rozważną jazdę. Przypominamy również, że każdy z nas wsiadając za kierownicę powinien pamiętać o bezpieczeństwie swoim i osób, które przewozi.

Przedłużone weekendy to dla wielu czas podróży i wyjazdów. Na drogach może poruszać się znacznie więcej samochodów niż zazwyczaj. Dodatkowo części kierowcom będzie towarzyszył niepotrzebny pośpiech, niektórym zaś niestety również brawura. Pamiętajmy zatem, że stosowanie się do przepisów ruchu drogowego oraz do zasady ograniczonego zaufania, to elementy istotnie wpływające na nasze bezpieczeństwo.

Zanim jednak wybierzemy się w podróż sprawdźmy stan techniczny swojego pojazdu i jego wyposażenie. Obowiązkowo w aucie powinna znajdować się gaśnica oraz trójkąt ostrzegawczy, ale warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka czy kamizelka odblaskowa.

Pamiętać trzeba także o utrzymywaniu w czystości szyb (uzupełnianiu płynu w zbiorniczkach spryskiwaczy), lusterek oraz kloszy świateł naszego pojazdu. W przypadku opadów śniegu należy również pamiętać o oczyszczeniu całego pojazdu ze śniegu czy też lodu.

Biorąc pod uwagę wzmożony ruch na drogach, warto do podróży przygotować się wcześniej i pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień, spowodowanych pracami drogowymi czy zdarzeniem drogowym, będziemy mogli pojechać inną drogą unikając korków, nerwów i straconego czasu.

Zima na drogach wiąże się z charakterystycznymi dla tej pory roku kategoriami zagrożeń. Często jest  ślisko, wcześniej zapada zmrok, pada deszcz, śnieg czy jest mgła. Przypominamy, że poruszając się w takich warunkach, jesteśmy obowiązani zachować szczególną ostrożność. Apelujemy by dostosowywać prędkość jazdy do panujących warunków na drogach.

Nie pozwólmy też ani sobie, ani innym na nieodpowiedzialne zachowanie, jakim jest wsiadanie za kierownicę pojazdu po spożyciu alkoholu. Pamiętajmy przy tym, że alkohol wypity dnia poprzedniego, wciąż może mieć na nas wpływ. W razie wątpliwości odłóżmy planowaną podróż lub przejdźmy się na najbliższy komisariat, by tam sprawdzić swój stan trzeźwości.

W dłuższą trasę warto wyjechać wypoczętym, najlepiej po 7-8 godzinnym śnie. Analizując czas, w jakim chcemy przejechać zaplanowany dystans powinniśmy przewidzieć przerwy, które pozwolą nam pokonać zmęczenie i odpocząć od siedzącej pozycji.

Pamiętajmy! Nadmierna prędkość, niedostosowanie jej do zimowych warunków oraz nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to wciąż główne przyczyny wypadków. Jako kierowcy stosujmy się więc do ograniczeń i znaków drogowych. Zwracajmy również uwagę na pieszych, w szczególności po zmroku i w miejscach słabo oświetlonych. Natomiast jako piesi używajmy elementów odblaskowych i stosujmy zasadę ograniczonego zaufania.

Powrót na górę strony