„Trzeźwość na drodze to mój priorytet” – podsumowanie debaty
Trzeźwości na drogach była tematem debaty społecznej, która odbyła się w minioną środę. Organizatorem tego przedsięwzięcia była Komenda Powiatowa Policji w Krapkowicach we współpracy z GKRPA w Krapkowicach oraz CUS w Gogolinie. W spotkaniu wzięli udział zaproszeni goście, mieszkańcy powiatu krapkowickiego oraz kadra kierownicza Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach. Celem debaty było uświadomienie jak negatywny wpływ na bezpieczeństwo w ruchu drogowym mają używki.
W minioną środę (30.11) w sali sportowej Zespołu Szkół im. Jana Kilińskiego w Krapkowicach, odbyła się debata ewaluacyjna pt.: „Trzeźwość na drodze to mój priorytet”. Organizatorami spotkania byli policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach oraz Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Krapkowicach i Centrum Usług Społecznych w Gogolinie. Oprócz kadry kierowniczej Policji, w debacie wzięli udział Kierownik Ośrodka Opieki Społecznej w Krapkowicach pani Marlena Kornaś, Konsultant ds. Przemocy i Uzależnień pan Jarosław Waligóra oraz wicedyrektor WORD Opole pan Andrzej Rak i intruktor WORD, pan Dominik Grabowski.
Spotkania tego rodzaju organizowane są cyklicznie, po to by konsultować z mieszkańcami tematy ważne – wynikające z bieżących spostrzeżeń oraz pracy policjantów. Ostatnia debata poświęcona była problemowi alkoholu na drodze. Celem debaty było uświadomienie zgromadzonym jak negatywny wpływ na organizm człowieka i bezpieczeństwo w ruchu drogowym mają używki a także wypracowanie wspólnych metod działania, zmierzających do ograniczenia występujących zagrożeń.
W trakcie prelekcji policjanci przypomnieli także zasady działania aplikacji „Moja komenda”, „Dzielnicowy bliżej nas” oraz Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, zachęcając jednocześnie do korzystania z nich.
Podsumowaniem debaty była dyskusja, podczas której mundurowi udzielali zebranym odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Ta część spotkania pozwoliła na zdiagnozowanie potrzeb społeczeństwa i oczekiwań od Policji w zakresie omawianej tematyki.
Po zakończeniu debaty wszyscy ochotnicy na własnej skórze mogli przekonać się jaką funkcję spełniają pasy bezpieczeństwa przy hamowaniu czy zderzeniu pojazdu, korzystając z symulatora zderzeń. Nie małą atrakcją był również symulator dachowania. Chętni założyli też „Alkogogle”- okulary, dzięki którym można było się przekonać, jak zachowuje się na drodze osoba nietrzeźwa. Dodatkowo do dyspozycji uczestników przygotowany był refleksomierz i waga przeciwprzeciążeniowa. Uczestnicy spotkania otrzymali także elementy odblaskowe.