Aktualności

Zimą pomagajmy razem - nie bądźmy obojętni!

Data publikacji 28.11.2022

Choć do rozpoczęcia kalendarzowej zimy jeszcze trochę czasu, to niskie temperatury dają już o sobie znać. Zdarzają się już noce, gdy słupek rtęci spada w okolice zera. Dlatego przypominamy i zwracamy szczególną uwagę na osoby bezdomne, starsze i samotne. Pamiętaj, że każdy może pomóc. Wystarczy odrobina zainteresowania by uratować czyjeś życie.

Zima to trudny czas dla osób bezdomnych, dlatego nie możemy o nich zapomnieć. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na niewielkim mrozie. Nie wstydźmy się wyciągnąć pomocną dłoń kiedy widzimy potrzebujących. Nie przechodźmy obojętnie obok kogoś, komu może grozić zamarznięcie.

Pamiętajmy również o osobach, które z racji swojego wieku, samotności, niezaradności, bądź trudnej sytuacji materialnej mogą stać się potencjalnymi ofiarami na skutek wychłodzenia organizmu. Zwróćmy uwagę na sąsiadów, zwłaszcza tych samotnych i starszych, czy są przygotowani do zimy. Oni mogą otrzymać doraźną pomoc w placówkach pomocy społecznej.

Aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie odpowiednich służb o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.

Gdy mamy informację, że ktoś jest narażony na wyziębienie natychmiast reagujmy. Czasem by pomoc ruszyła wystarczy jeden telefon na numer alarmowy 112. O potrzebujących pomocy możemy również poinformować pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, lub skorzystać z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Dzięki tej aplikacji możemy zaznaczyć na mapie miejsce gdzie przebywają bezdomni, a policjanci na pewno sprawdzą to zgłoszenie.

Powrót na górę strony