Konkurs trwa - kilka słów o dzielnicowych i ich zadaniach
Z inicjatywy oraz pod patronatem Tygodnika Krapkowickiego od ponad dwóch tygodni mieszkańcy powiatu wybierają najlepszego dzielnicowego. W ramach konkursu kilka informacji o dzielnicowych ich pracy i najważniejszych zadaniach.
Dzielnicowi to podstawowa komórka i najważniejsze ogniwo łączące Policję ze społeczeństwem. Policjanci dzielnicowi nie biorą udziału w spektakularnych akcjach kryminalnych, ale wykonują codzienną żmudną pracę. Dzielnicowi są wyposażeni i wyszkoleni tak samo, jak pozostali funkcjonariusze. Jednak ich codzienna praca zdecydowanie różni się od zadań innych służb prewencyjnych. Dzielnicowy to taki policjant pierwszego kontaktu - ale nie od nagłych sytuacji, tylko raczej od sytuacji problemowych.
Dzielnicowy powinien znać okolicę, w której pełni służbę jak własną kieszeń. Podobnie problemy lokalnej społeczności nie powinny być dla niego żadną tajemnicą. Dzielnicowy musi znać swoich "podopiecznych", rozmawiać z nimi i pomagać w rozwiązywaniu problemów i zapobiegać wszelkim niebezpieczeństwom. Dzielnicowy musi wiedzieć, gdzie w okolicy są miejsca niebezpieczne i na jakie zagrożenia mogą być narażeni okoliczni mieszkańcy. Co więcej lokalny stróż prawa powinien mieć rozeznanie, kto może ewentualne zagrożenia stwarzać. Musi też wiedzieć, kto w jego rewirze może być najbardziej narażony na niebezpieczeństwo i zaoferować mu profesjonalną pomoc.
Policjanci – dzielnicowi pracujący na całym terenie powiatu krapkowickiego czekają na każdy sygnał, który może doprowadzić do poprawy stanu bezpieczeństwa, do ujawniania osób naruszających porządek publiczny. Tylko wspólne działanie i wymiana informacji może wpłynąć na skuteczne zwalczanie i zapobieganie przestępstwom.
W ramach działań priorytetowych, po sygnałach, analizie różnych informacji uzyskanych od mieszkańców oraz po analizie zdarzeń dzielnicowi – każdy w swoim rejonie określił szczególnym nadzorem miejsc zagrożonych popełnieniem przestępstw lub innym niebezpiecznym sytuacjom. Na terenie powiatu miejsca do szczególnej kontroli i nadzoru służb wyglądają następująco:
Rejon nr 1- Krapkowice ul. Szkolna – nieprawidłowe parkowanie.
Rejon nr 2 - rzeka Odra oraz Osobłoga wraz z terenami przyległymi – kłusownictwo, zaśmiecanie.
Rejon nr 3 – Krapkowice ul. Żeromskiego przyległe – przeciwdziałanie włamaniom do domków.
Rejon nr 4 – Krapkowice ul. Kilińskiego, Hotelowa – nieprawidłowe parkowanie.
Rejon nr 5 – Krapkowice ul. Jagiellońska – nieprawidłowe parkowanie przy szkole oraz nieprawidłowe parkowanie przy skrzyżowaniu w rejonie byłego salonu gier.
Rejon nr 6 – Ściborowice, Żywocice, Steblów, Pietna, Kórnica, Rogów Opolski, Dąbrówka Górna przeciwdziałanie włamaniom.
Rejon nr 7 – Gmina Walce – nielegalne wysypiska śmieci.
Rejon nr 8 - Gmina Strzeleczki – przeciwdziałanie włamaniom do domków oraz do obiektów handlowych.
Rejon nr 9 – Gogolin ul. Ligonia – park przeciwdziałanie wykroczeniom a porządkowym.
Rejon nr 10 – Gogolin ulica Pasieczna oraz rejon ulicy Wyzwolenia przeciwdziałanie włamaniom do domów.
Rejon nr 11 – Obrowiec ul. Wiejska przeciwdziałanie wykroczeniom porządkowym w rejonie sklepu.
Rejon nr 12 – Górażdże przeciwdziałanie wykroczeniom porządkowym w rejonie placówek usługowych, Chorula kłusownictwo w rejonie rzeki Odry.
Rejon nr 13 – ROD „Kaczorownia” przy ul. Żyrowskiej w Zdzieszowicach – przeciwdziałanie włamań do altan oraz kradzieżom.
Rejon nr 14 – Zdzieszowice ul. Korfantego parkingi przy budynkach mieszkalnych nr 22, 24, 26, 28 oraz parku miejskiego.
Rejon nr 15 – Zdzieszowice oś. Piastów 16 i 17 kontrole w celu przeciwdziałania spożywania alkoholu i zakłócania spoczynku nocnego przez grupy młodzieży.
Rejon nr 16 – Zdzieszowice rejon skrzyżowań ul. Pokoju - Chrobrego w kierunku ul. Góry Św. Anny do przejazdu kolejowego pod kątem przeciwdziałania naruszeń przepisów drogowych polegających na omijaniu pojazdów oczekujących na otwarcie przejazdu kolejowego.
Rejon nr 17 – Januszkowice ul. Działkowca – ograniczenie włamań i kradzieży do altan ogrodowych i domów letniskowych.
Rejon nr 18 – Krapkowice ul. Parkowa – park, spożywanie alkoholu, zaśmiecanie, zakłócenia ładu i porządku.