Aktualności

Woda to żywioł - pamiętajmy o zasadach bezpieczeństwa

Data publikacji 17.06.2021

Piękna pogoda i wysokie temperatury sprawiają, że chętnie wypoczywamy na wodą. By wypoczynek nie zmienił się w tragedię, wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. Zdrowy rozsądek, trzeźwe myślenie i przezorność korzystających z kąpielisk to przecież wspólne bezpieczeństwo. Pamiętajmy! Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem. Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa!

Upały i ładna pogoda sprzyjają i zachęcają do spędzania czasu nad wodą. Jednak woda to nie tylko relaks i odpoczynek, ale także mnóstwo zagrożeń. Przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli i niedostateczna opieka nad dziećmi mogą okazać się tragiczne w skutkach. Policjanci na rzecz bezpieczeństwa na wodach i terenach przywodnych przeprowadzają kontrole w rejonach „dzikich kąpielisk”. Statystycznie najwięcej utonięć ma miejsce właśnie na "dzikich plażach" i niestrzeżonych kąpieliskach, tam gdzie nie ma ratowników.

Wielu tragedii, do których dochodzi nad akwenami wodnymi można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Pamiętajmy więc o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.

Apelujemy o rozwagę i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa! Przypominamy o kilku podstawowych zasadach aby nasza kąpiel była bezpieczna:

  • wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.„Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych
  •  przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika
  •  dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z nimi do wody, otoczmy je szczególną opieką!
  •  po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo przyzwyczajmy ciało do niższej temperatury, w ten sposób unikniemy szoku termicznego,
  •  warto sprawdzić miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania. Nieznana? głębokość i struktura dna może narazić     nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć
  • pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka i sprawdzeniu czy sprzęt nadaje się do użytku
  • nie zabierajmy ze sobą na plażę rzeczy wartościowych, pozostawione bez nadzoru mogą być łatwym łupem dla złodzieja,
  • nigdy nie wchodźmy do wody po alkoholu. Takie kąpiele często kończą się tragedią!!!
  • nie pływajmy żaglówkami, łódkami, czy kajakami będąc pod wpływem alkoholu, czy innych środków działających podobnie do alkoholu – za naruszenie tego zakazu grozi nam kara grzywny, a ponadto jest to niebezpieczne zarówno dla nas samych, jak i dla innych amatorów wodnych uroków.

Pamiętaj o numerach alarmowych!

WOPR –Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe:

Dla telefonów komórkowych:601 100 100

Dla telefonów stacjonarnych:0 601 100100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy:112


 

Powrót na górę strony