Podsumowanie weekendu na drogach powiatu
Podczas minionego weekendu nad naszym bezpieczeństwem czuwali krapkowiccy policjanci. W tym czasie na terenie powiatu krapkowickiego doszło do sześciu kolizji oraz jednego wypadku drogowego, w którym 1 osoba została ranna. Funkcjonariusze zatrzymali też 2 nietrzeźwych rowerzystów.
Do najpoważniejszego zdarzenia drogowego doszło 7 czerwca, około godz. 16.50 na drodze wojewódzkiej 423, na wysokości miejscowości Chorula. Tam, według ustaleń policjantów, kierująca citroenem 49-letnia mieszkanka gminy Gogolin, nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu 48-letniemu rowerzyście. Mężczyzna z obrażeniami ciała został przewieziony do szpitala.
Ponadto od piątku do niedzieli odnotowaliśmy 6 kolizji. Do trzech, doszło na autostradzie A4. Według ustaleń funkcjonariuszy, tam kierowcy nie dostosowali prędkości do warunków panujących na drodze. Kolejne dwie, to zdarzenia, w których sprawcami byli nietrzeźwi. Najpierw w niedzielę, tuż przed godziną 2.00, kierujący oplem, mając prawie 2,5 promila alkoholu uderzył w ogrodzenie jednej z posesji na terenie gminy Krapkowice. Tego samego dnia, popołudniu, 37-latka jadąc rowerem nieprawidłowo przejeżdżała przejazd dla rowerzystów, czym doprowadziła do zderzenia z kierującemu chevroletem. Jak się okazało kobieta w organizmie miała ponad 2 promile.
W trakcie tego weekendu, mundurowi zatrzymali też 2 nietrzeźwych rowerzystów. Jak ustalili policjanci, jeden z nich, 48-letni mieszkaniec gminy Strzeleczki, był poszukiwany. Jeszcze tego samego dnia mężczyzna trafił do zakładu karnego.
Policjanci apelują o rozwagę!!! Nadmierna prędkość czy nie udzielenie pierwszeństwa mogą być przyczyną wielu kolizji i wypadków. Nietrzeźwi kierowcy natomiast stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie ale i dla innych uczestników ruchu.
Pamiętajmy !!! Żeby podróż była bezpieczna, warto stosować się do kilku zasad:
-
nigdy nie wsiadać za kierownicę po alkoholu;
-
przed podróżą starać się wypocząć;
-
w czasie jazdy korzystać z pasów bezpieczeństwa, a dzieci przewozić w fotelikach;
-
przed wyjazdem sprawdzić stan techniczny pojazdu (działanie świateł, sprawność układu hamulcowego) wyposażenie samochodu (trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę) i potrzebne dokumenty (prawo jazdy, ubezpieczenie OC oraz dowód rejestracyjny),
-
przestrzegać ograniczeń prędkości, dostosować ją do aktualnie panujących warunków drogowych - dobre warunki nie gwarantują bezpieczeństwa,
-
pamiętać o zastosowaniu zasady ograniczonego zaufania, szczególnie wobec pieszych i kierujących jednośladami - oni nie zawsze są widoczni na drogach.