Aktualności

Akcja „Prędkość”

Data publikacji 24.10.2019

Wczoraj funkcjonariusze krapkowickiego ruchu drogowego prowadzili działania kontrolno-prewencyjne pn. „Prędkość”. Akcja realizowana na terenie całego kraju. Pomimo ostrzeżeń i apeli o bezpieczną jazdę znów „posypały” się mandaty. Policjanci zwracali uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem.

Policyjna akcja "Prędkość" trwa od godziny 6 do 22. W tych godzinach na drogach powiatu krapkowickiego można było zaobserwować zwiększoną ilość policyjnych patroli. Do wczorajszej akcji byli równiż zaangażowani policjanci z Opola. Funkcjonariusze wykorzystywali zarówno radiowozy oznakowane, jak i nieoznakowane, które są wyposażone w wideorejestratory i ręczne mierniki prędkości. Oprócz pomiaru prędkości policjanci kontrolowali, czy osoby siedzące za kierownicą są trzeźwe, czy stosują pasy bezpieczeństwa oraz odpowiednie urządzenia do bezpiecznego przewożenia dzieci, np. foteliki.

Wczorajszy efekt akcji na terenie powiatu krapkowickiego to rawie 25 mandatów za przekroczenie prędkości i jedno zatrzymane prawo jazdy za drastyczne przekroczenie prędkości w terenie zabudowanym. 41-latkowi z powiatu prudnickiego spieszyło się tak bardzo, że jadąc swoją skodą w Strzeleczkach na ul. Prudnickiej przekroczył prędkość o 64km/h od tej dozwolonej. Mężczyzna stracił prawo jazdy na najbliższe trzy miesiące.

Policjanci przypominają: prędkość jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ryzyko zaistnienia wypadków drogowych i skalę ich skutków. W 2018 roku z winy kierujących pojazdami powstało 27 556 wypadków, w wyniku których zdarzeń śmierć poniosło 2 177 osób a 33 261 zostało rannych. Mimo tego, że główną przyczyną powstawania wypadków było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to najbardziej śmiercionośną przyczyną pozostaje, niezmiennie od lat, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. To właśnie nadmierna prędkość towarzysząca wypadkom drogowym w 2018 r. spowodowała śmierć 778 osób. 

Kolejny raz apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają szczególnej ostrożności.  Taka wzmożona czujność niezbędna jest m. in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz skrzyżowań.

Powrót na górę strony