Aktualności

Jeden poranek – 6 kierujących pod wpływem alkoholu

Data publikacji 15.07.2025

Pomimo utraty prawa jazdy, a nawet kary pozbawienia wolności, w dalszym ciągu nie brakuje tych, którzy po wypiciu alkoholu - nie patrząc na konsekwencje - wsiadają za kierownicę i wyruszają w drogę. 1100 przebadanych kierujących i aż sześciu, którzy kierowali po alkoholu, to efekt działań pn. „Trzeźwy poranek”, które przeprowadzili ostatnio policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach.

W miniony poniedziałek (14 lipca), krapkowiccy policjanci czuwając nad bezpieczeństwem użytkowników dróg przeprowadzili działania pn. „Trzeźwy poranek”. Głównym celem akcji było sprawdzanie stanu trzeźwości jak największej liczby kierujących pojazdami. Mundurowi prowadzili akcję we wczesnych godzin porannych kiedy na drogach występuje poranny szczyt komunikacyjny.

Kontrole trzeźwości prowadzone były w kilku wyznaczonych punktach na terenie powiatu. Funkcjonariusz wykonali blisko 1100 badań osób, które kierowały nie tylko samochodami, ale także motocyklami i rowerami. Pomimo ciągłych apeli nie wszyscy kierujący byli trzeźwi. Łącznie mundurowi ujawnili aż sześciu kierujących, którzy zdecydowali się na jazdę po alkoholu. Wśród nich było dwóch kierowców, którzy odpowiedzą za przestępstwo, jakim jest kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości, natomiast kolejnych dwóch odpowie za popełnione wykroczenie, jakim jest jazda w stanie po użyciu alkoholu. Pozostali to rowerzyści, którzy ukarani zostali wysokimi mandatami.

Przypominamy, że jazda w stanie nietrzeźwości to przestępstwo. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, kto znajduje się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli sprawca był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, grozi mu kara pozbawienia wolności do lat 5. Natomiast kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Ponadto sąd orzeka obligatoryjnie zakaz prowadzenia pojazdów.

Pamiętajmy również, że 14 marca 2024 r. wszedł w życie przepis, mówiący o zaostrzeniu kar za prowadzenie pojazdów mechanicznych pod wpływem alkoholu bądź środków odurzających. Osoba, która zdecyduje się na jazdę w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków, musi liczyć się z utratą swojego samochodu. Przepis ten jest nowym narzędziem do walki z nietrzeźwymi kierującymi.

Zgodnie z artykułem 44 b kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości. Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
  • sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego lub zbiegnie z miejsca zdarzenia albo wypije alkohol lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów - lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
  • nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:

a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.

 

Powrót na górę strony