Seniorze, nie daj się oszukać! - podsumowanie debaty
W Zdzieszowicach odbyła się debata poświęcona bezpieczeństwu seniorów w internecie i życiu codziennym. W trosce o naszych rodziców, dziadków i samotnych sąsiadów przypominaliśmy jak działają i modyfikują swoje metody oszuści oraz jak się przed nimi chronić. W debacie uczestniczyło Kierownictwo i funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Krapkowicach i Komisariatu Policji w Zdzieszowicach. Gościem specjalnym debaty był podkom. Dariusz Świątczak z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości.
24 kwietnia br. w Domu Dziennego Pobytu w Zdzieszowicach, policjanci spotkali się z seniorami by porozmawiać o ich bezpieczeństwie.
Spotkanie rozpoczęło wystąpienie I Zastępcy Komendanta Powiatowego Policji w Krapkowicach mł. insp. Renaty Worek. Następnie Oficer Prasowy Komendy, zaprezentował aktualne trendy, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników Internetu, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń czyhających na seniorów. Przytoczył również przestępstwa, do których doszło na terenie garnizonu opolskiego, a w których udział brali mieszkańcy naszego powiatu. Następnie głos zabrał podkom. Dariusz Świątczak - ekspert z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Funkcjonariusz zaprezentował ciekawą prelekcję dotyczącą obecnie panujących zagrożeń w sieci Internet.
Dodatkowo podczas spotkania policjanci przepomnieli o policyjnych aplikacjach, takich jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa czy Moja Komenda, które są przydatne we wspólnym interesie społecznym jakim jest bezpieczeństwo.
Aby nasi seniorzy byli bezpieczni po raz kolejny przypominamy:
- Policjanci nigdy nie dzwonią z żądaniem wypłaty bądź przekazania pieniędzy. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, rozłączmy rozmowę i skontaktujmy się bezpośrednio z rodziną. Zawsze o naszych podejrzeniach poinformujmy Policję, dzwoniąc pod numer 112.
- W kontakcie z nieznajomym, szczególnie w kontakcie telefonicznym, należy zachować ostrożność
- Nie należy ufać osobom, które telefonicznie podają się za krewnych lub ich przyjaciół i proszą o pieniądze,
- Nigdy nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy,
- Podczas zakupów należy pamiętać, by nigdy nie zostawiać portfela na sklepowej ladzie, a podczas płacenia za zakupy, nie pokazywać, że mamy przy sobie większą ilości gotówki. Jeśli korzystamy z karty bankomatowej, należy unikać zapisywania numeru PIN do karty i jednoczesnego przechowywania go w portfelu.
- Do mieszkań nie należy wpuszczać nikogo obcego. Jeśli istnieje konieczność aby to zrobić, to w żadnym wypadku nie należy otwierać drzwi odruchowo, bez zastanowienia. Jeżeli pojawiają się jakąkolwiek wątpliwości, najlepiej zadzwonić do firmy/instytucji, którą pukająca do drzwi osoba reprezentuje, aby upewnić się, że faktycznie ta firma wysłała pracownika pod nasz adres. Pamiętajmy, że jeśli już obce osoby znajdą się w naszym mieszkaniu nie spuszczajmy ich z oczu, nie chwalmy się wartościowymi przedmiotami oraz zachowajmy wzmożoną czujność.