Aktualności

Z uczniami szkół w Malni i Krapkowicach o cyberbezpieczeństwie

Data publikacji 28.03.2025

W dzisiejszej rzeczywistości większość działań została przeniesiona do świata wirtualnego. Każdy z nas przywykł już do „przebywania w sieci”. Niestety do Internetu przeniosły się również różne zagrożenia. Głównie są to oszustwa, kradzieże i mowa nienawiści. Dlatego też krapkowiccy policjanci spotykają się z młodymi ludźmi, aby ostrzegać ich o cyberprzestepczości.

We współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości krapkowiccy policjanci zorganizowali spotkanie z młodzieżą w Publicznej Szkole Podstawowej w Malni oraz Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 w Krapkowicach. Z uczniami rozmawialiśmy o tym, czym jest cyberprzestępczość i jak nie wpaść w jej sidła. Podkreśliliśmy, że to złudna anonimowość może powodować, że osoby popełniają czyny zabronione. Kradzieże danych i wizerunku, znieważenia i naruszenia dóbr osobistych czy inne formy przemocy w internecie są przestępstwami, o których kodeks karny jasno pisze – podlegają one karze pozbawienia wolności.

Jedną z form cyberprzestępczości jest cyberprzemoc, która jest zjawiskiem bardzo niebezpiecznym. Nie kończy się wraz z wyłączeniem telefonu. Bardzo często przenosi się na życie szkolne, powoduje interakcje kolejnych osób. Najczęściej sprowadza się to do poniżania, naruszania prywatności i wykluczenia ze szkolnej czy klasowej społeczności.

Ponadto, prowadzący spotkanie zaproszony gość, podkom. Dariusz Światczak z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości informował o zagrożeniach czyhających na seniorach. Zaprosił uczniów do rozmów ze swoimi dziadkami o możliwych zagrożeniach płynących z ich korzystania z sieci.

Cyberprzemoc i jej przykładowe formy:

  • wyzywanie, straszenie, poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu;
  • robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody;
  • publikowanie w Internecie lub rozsyłanie telefonem zdjęć, filmów, tekstów lub komentarzy, które kogoś obrażają lub ośmieszają;
  • podszywanie się pod kogoś w sieci;
  • wykluczanie kogoś z listy kontaktów internetowych lub niedopuszczanie do niej danej osoby;
  • upublicznianie w sieci poniżających i nieprawdziwych informacji lub materiałów na temat innych osób, które często powstają w wyniku fotomontażu lub manipulacji faktami;
  • hejtowanie, czyli stosowanie agresywnych i obrażających opinii i komentarzy wobec wybranej osoby lub grupy osób.

Pamiętajcie, że cyberprzemoc nie kończy się wraz z wyłączeniem komputera, przenosi się na szkolne życie, a w takiej sytuacji uczeń żyje w nieustannym poczuciu zagrożenia – obawia się następnych ataków lub reakcji kolejnych osób, które są świadkami jego upokorzenia. Dlatego szanuj innych użytkowników Internetu. Traktuj ich tak, jak chcesz, żeby oni traktowali Ciebie.

  • Zdjęcia przedstawiają policjantów, którzy rozmawiają z młodzieżą o zagrożeniach płynących z korzystania z sieci Internet.
  • Zdjęcia przedstawiają policjantów, którzy rozmawiają z młodzieżą o zagrożeniach płynących z korzystania z sieci Internet.
  • Zdjęcia przedstawiają policjantów, którzy rozmawiają z młodzieżą o zagrożeniach płynących z korzystania z sieci Internet.
Powrót na górę strony