Aktualności

77-latek padł ofiarą oszustwa „na akcje Orlenu”

Data publikacji 26.03.2025

Pomimo ciągłych ostrzeżeń i apeli funkcjonariuszy niestety nadal zdarzają się osoby, które skuszone ofertą szybkiego zysku padają ofiarą oszustwa. Tak było również w przypadku 77-latka, który znalazł w sieci interesującą ofertę zakupu akcji spółki paliwowej. Senior wpłacił dwukrotność wymaganego wpisowego, a kiedy kontakt z internetowym doradcą się urwał, zdał sobie sprawę, że padł ofiarą przestępstwa. Apelujemy o rozsądek i ostrożność przy wykonywaniu jakichkolwiek transakcji w sieci.

Fałszywe ogłoszenia gwarantujące rzekomo bardzo wysokie i pewne zyski pojawiają się głównie w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Najczęściej zachęcają do inwestowania w kryptowaluty, projekty inwestycyjne lub akcje spółek.

Ofiarą takiej właśnie manipulacji padł 77-letni mieszkaniec gminy Walce. Mężczyzna znalazł w internecie interesująca ofertę zakupu pakietu akcji spółki "Orlen". Inwestycja miała zakończyć się dużym zyskiem, osiągniętym w krótkim czasie. Zachęcony reklamą senior, wypełnił formularz zgłoszeniowy, w którym podał swoje dane wraz z numerem telefonu.

Następnie z 77-latkiem skontaktowała się kobieta, która oferowała akcje spółki paliwowej po wpłaceniu na konto 1000 złotych wpisowego. Mężczyzna omyłkowo przelał dwukrotnie wskazaną kwotę, a następnie czekał na oferowane zyski.

Kontakt z fałszywymi doradcami jednak szybko się urwał. Dopiero wówczas 77-latek zorientował się, że padł ofiarą przestępstwa. To niestety kolejna historia oszustwa internetowego, która pokazuje w jak łatwy sposób przestępcy, wykorzystując manipulację, osiągają zamierzony cel. Dlatego apelujemy o rozsądek i ostrożność przy wykonywaniu jakichkolwiek transakcji płatniczych w sieci.

Jeżeli chcemy inwestować, najpierw zweryfikujmy, w jaki sposób można to zrobić bezpiecznie. Pamiętajmy, że:

- podczas żadnych transakcji finansowych nie należy zawierać kierując się przypadkowymi reklamami w Internecie,

- listę instytucji finansowych zajmujących się funduszami inwestycyjnymi publikuje Komisja Nadzoru Finansowego,

- na stronie Komisji Nadzoru Finansowego należy sprawdzić, czy dana firma inwestycyjna nie znajduje się na liście ostrzeżeń,

- nie należy instalować dodatkowego oprogramowania na urządzeniach, z których następuje logowanie do bankowości internetowej,

- nie należy udostępniać nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej np. za pomocą programów: TeamViewer, AnyDesk, Quick Support,

- nie należy udostępniać danych poufnych dotyczących posiadanych kart płatniczych,

- nie należy przesyłać skanów swojego dowodu osobistego.

O tym, na co należy zwracać szczególną uwagę podczas kupna akcji spółek paliwowych warto przeczytać na stronie „ostrzeżenie przed oszustami”.

 

Powrót na górę strony