Mocno nietrzeźwy doprowadził do kolizji
31-latek spowodował kolizję drogową, będąc w stanie nietrzeźwości. Miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Kierowca kii nie dostosował prędkości do warunków drogowych, w wyniku czego wypadł z drogi i uderzył w oświetlenie nad przejściem dla pieszych oraz w znak drogowy. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz za spowodowanie kolizji drogowej. Sąd w tym przypadku może orzec przepadek jego pojazdu.
Dzisiejszej nocy (23.12) około godziny 1:00 dyżurny krapkowickiej komendy otrzymał zgłoszenie, że w miejscowości Krapkowice doszło do kolizji drogowej. Policjanci na miejscu ustalili, że 31-letni kierujący samochodem osobowym marki kia, nie dostosował prędkości do warunków i wypadł z drogi. Najpierw uderzył w oświetlenie nad przejściem dla pieszych, a następnie w znak drogowy. Szczęśliwie, że nikt w tym czasie nie znajdował się na przejściu bądź chodniku.
Od mieszkańca Krapkowic była wyczuwalna woń alkoholu. W związku z tym został poddany badaniu na stan trzeźwości. Urządzenie wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. Mężczyzna został przetransportowany do szpitala, gdzie została również pobrana krew do badań.
Za kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości 31-latkowi grozi teraz kara do 3 lat pozbawienia wolności, zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi oraz wysoka grzywna. Za spowodowanie kolizji drogowej również odpowie przed sądem. Dodatkowo Sąd, z uwagi na przekroczenie 1,5 promila alkoholu w organizmie, może orzec przepadek jego pojazdu.
Nietrzeźwy kierowca stanowi zagrożenie dla siebie, swoich pasażerów i innych użytkowników dróg. Nigdy, nie wsiadajmy za kierownicę, kiedy przed chwilą spożywaliśmy alkohol i wiemy, że w naszym organizmie nadal są promile. To skrajna nieodpowiedzialność, za którą można zapłacić zdrowiem, a nawet życiem. Każdy kierowca powinien też przyjąć zasadę, że nigdy nie decyduje się na prowadzenie pojazdu, kiedy nie ma pewności co do swojego stanu trzeźwości.
Przypominamy, że zgodnie z artykułem 44 b znowelizowanego kodeksu karnego, w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeknie przepadek pojazdu mechanicznego. Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa pojazd nie stanowił wyłącznej własności sprawcy albo po popełnieniu przestępstwa sprawca zbył, darował lub ukrył pojazd podlegający przepadkowi, orzeka się przepadek jego równowartości.
Przepadek będzie orzekany między innymi wtedy, gdy:
• zawartość alkoholu w organizmie kierującego przekroczy 1,5 promila we krwi lub 0,75 mg/dm w wydychanym powietrzu;
• sprawca katastrofy, osoba sprowadzająca bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy albo sprawca wypadku drogowego dopuści się tych czynów w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, lub zbiegnie z miejsca zdarzenia, albo wypije alkohol, lub zażyje środek odurzający po popełnieniu tych czynów — lecz przed badaniem trzeźwości albo badaniem na obecność środków odurzających;
• nietrzeźwy lub znajdujący się pod wpływem środka odurzającego kierujący:
a) był już wcześniej prawomocnie skazany za prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo za takie przestępstwa związane z katastrofą i wypadkiem;
b) znajduje się w okresie obowiązywania zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych, orzeczonego w związku ze skazaniem za przestępstwo.
Kierowco – piłeś? Nie jedź!