Aktualności

Akcja „Znicz 2018” w powiecie krapkowickim

Data publikacji 05.11.2018

Ogólnopolska akcja „Znicz 2018” została zakończona w niedziele o północy. Podsumowanie wyników akcji na terenie naszego powiatu krapkowickiego wypadło bardzo dobrze na drogach. Niestety, włamywacze wykorzystali nawet krótką nieobecność domowników. Po usiłowaniach i włamaniach do domów, mieszkańcy wstępnie swoje straty określili na około 15 tys. złotych. Policjanci z Gogolina i Krapkowic już prowadzą czynności zmierzające go ustalenia i zatrzymania włamywaczy.

Przez pięć dni na terenie całego powiatu trwały wzmożone działania prewencyjne. Brak niebezpiecznych wypadków drogowych, ofiar czy też poszkodowanych w wypadkach to bardzo dobry bilans zdarzeń na drogach powiatu krapkowickiego. Policjanci w trakcie akcji odnotowali 13 kolizji drogowych. Najwięcej bo aż 5 w sobotę i 4 w pierwszy dzień akcji „Znicz” 31 października.

Częstym grzechem kierowców było niestosowanie się do ograniczeń prędkości. Jeden z kierowców 28-letni mieszaniec powiatu, który w Krapkowicach na ulicy 3go Maja w terenie zabudowanym jechał swoim samochodem z prędkością ponad 103 km/h stracił swoje prawo jazdy.

Pozytywnym zaskoczeniem był stan trzeźwości kierowców. Okazało się bowiem, że przez pięć dni, po kontroli kilkuset pojazdów policjanci nie ujawnili osób, które za kierownicę wsiadły w stanie pod dzianiem alkoholu lub w stanie nietrzeźwym.

Niestety w trakcie świąt nie próżnowali włamywacze. Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni policjanci odnotowali w gminie Gogolin i Krapkowice aż 5 włamań i usiłowań włamań do domów. Włamywacze w godzinach popołudniowych – już po zmroku, wykorzystywali nawet chwilową nieobecność domowników, którzy wychodzili na zakupy bądź w odwiedziny znajomych.

PAMIĘTAJ!
Do domów złodzieje najczęściej dostają się przez słabo zabezpieczone okna piwniczne lub drzwi balkonowe.

Jak się chronić? Dobrze jest mieć w domu kraty albo antywłamaniowe rolety w oknach i na balkonie. Zamykajmy je nawet gdy wychodzimy z domu na krótką chwilę. Przydają się też atestowane drzwi antywłamaniowe i solidne zamki, a odpowiednie zabezpieczenia mechaniczne, z którymi musi zmierzyć się włamywacz pozwalają uzyskać dodatkowy czas, który pozwoli na przyjazd policji lub firmy ochroniarskiej na miejsce włamania.

Montując drzwi i zamki, należy zwrócić uwagę na to, jakie normy odporności spełnia dany produkt i czy ma odpowiednie atesty.  W uniknięciu kradzieży mogą pomóc też urządzenia elektroniczne - alarmy czy symulatory obecności (urządzenia, które losowo włączają światła podczas naszej nieobecności w domu).

Oto kilka wskazówek, co zrobić, żeby zminimalizować niebezpieczeństwo włamania:

- bądź czujny, złodzieje często prowadzą obserwacje przed kradzieżą i poznają twoje zwyczaje, np. o której godzinie wychodzisz i wracasz z pracy, 

- zwracaj uwagę na nieznajomych kręcących się w pobliżu twojego domu, na głuche telefony, uczul swoje dzieci, żeby były dyskretne i nie chwaliły się, co znajduje się w domu,

- jeśli wyjeżdżasz na dłużej, poproś sąsiada, żeby opróżniał twoją skrzynkę na listy, zabierał ulotki spod drzwi, zapalał co jakiś czas światło w twoim mieszkaniu czy otwierał okna,

- przed wyjściem lub zanim pójdziesz spać, pamiętaj o zamknięciu okien w domu,
- nie trzymaj pieniędzy i kosztowności na wierzchu, nie wpuszczaj nieznajomych do domu,

- sporządź dokumentację wartościowych przedmiotów, które posiadasz (zapisz marki i numery seryjne, oznakuj te przedmioty, które nie mają numerów, zrób zdjęcia swoich dzieł sztuki i kosztowności) w razie kradzieży będzie łatwiej je zidentyfikować,

- ubezpiecz swoje mieszkanie, w przypadku ewentualnej kradzieży twoje straty zostaną chociaż częściowo zrekompensowane.

Powrót na górę strony