Aktualności

Nie bądź obojętny na osoby zagrożone wychłodzeniem

Data publikacji 20.11.2024

Dni są coraz chłodniejsze, a często temperatura zwłaszcza w nocy spada poniżej zera. Może to szczególnie zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. Wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z policyjnej platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Dni są coraz chłodniejsze, a często temperatura w nocy spada już poniżej zera. Warunki te szczególnie mogą zagrażać życiu i zdrowiu osób bezdomnych. W okresie jesienno-zimowym wielu z nich umiera z powodu wychłodzenia organizmu.

Policjanci każdego roku na bieżąco sprawdzają miejsca, w których osoby bezdomne próbują szukać schronienia. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, gdy ktoś jest narażony na wychłodzenie organizmu. Oprócz numeru alarmowego 112 zachęcamy do korzystania z policyjnej platformie Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.

Wraz ze spadkiem temperatury funkcjonariusze, wspólnie z innymi służbami i instytucjami, większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, w których najczęściej szukają one schronienia przed zimnem. Niskie temperatury stwarzają zagrożenie nie tylko dla życia i zdrowia osób bezdomnych, ale również dla osób samotnych i w podeszłym wieku. Dotyczy to także osób nietrzeźwych, przebywających poza domem i narażonych na wychłodzenie organizmu.

Oprócz niebezpieczeństwa związanego z narażeniem na niskie temperatury, osoby te często tracą życie w pożarach lub w wyniku zatrucia tlenkiem węgla. Zagrożeniem dla nich jest także stan techniczny budynków, w których przebywają. W większości przypadków są to pustostany przeznaczone do rozbiórki. Miejsca te sprawdzają mundurowi, których celem jest pomoc osobom potrzebującym, narażonym na działanie niskich temperatur.

Apelujemy o czujność do wszystkich, którzy mają kontakt z takimi osobami. W każdym takim przypadku alarmujmy odpowiednie służby! Na terenie Krapkowic funkcjonują następujące placówki działające w obszarze pomocy osobom bezdomnym:

OPS Krapkowice

ul. Konstantego Damrota

47-303 Krapkowice

tel. 77 444 76 00

 

Umowa z Kołem Bielickim Towarzystwa Pomocy im. św. Brata Alberta
w Bielicach
(dot. gm. Zdzieszowice, Gogolin, Strzeleczki, Krapkowice)

Bielice 127

48 – 316 Łambinowice

tel. 77 4311156

Placówka przeznaczona dla bezdomnych mężczyzn

 

Porozumienie z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Osobom Bezdomnym
i Uzależnionym w Opolu
(dot. gm. Zdzieszowice)
ul. ks. J. Popiełuszki 18

45-601 Opole

Tel. 77 4562776

Placówka przeznaczona dla bezdomnych mężczyzn

 

Umowa ze Stowarzyszeniem MONAR Schronisko dla Osób Bezdomnych MARKOT (dot. gm. Zdzieszowice, Gogolin, Strzeleczki, Krapkowice)

ul. Zielna 11

47-230 Kędzierzyn – Koźle

tel. 77 481 53 18

Placówka dla bezdomnych kobiet i mężczyzn

 

Umowa ze Schroniskiem im. św. Brata Alberta w Jasienicy Górnej
(dot. gm. Krapkowice)
Jasienica Górna 37
48-385
tel. 77 435 63 90, 77 344 37 35

 

Stołówki, punkty dożywiania:

Dom Dziennego Pobytu

os. XXX-lecia 23

47-303 Krapkowice

tel. 77 4664799

Powrót na górę strony