Aktualności

Oszustwo "na policjanta" - bądźmy szczególnie ostrożni

Data publikacji 14.06.2024

10 000 euro i 9 000 złotych straciła mieszkanka naszego powiatu, która uwierzyła oszustom. Krapkowiccy policjanci kolejny raz przypominają, że wystarczy jeden telefon, by potwierdzić wiarygodność naszego rozmówcy i nie stać się ofiarą oszusta podającego się za policjanta lub wnuczka. Pamiętajmy! Funkcjonariusze Policji NIGDY nie dzwonią z żądaniem przekazania im pieniędzy. Nigdy też nie proszą o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta, przekazywanie ich innym osobom czy zaciąganie kredytów w placówkach bankowych. Tak zachowują się tylko oszuści.

Policjanci cały czas informują o oszustwach metodą na tzw. wnuczka czy policjanta. Podpowiadają, jak nie stać się ofiarą oszustów. Niestety, pomimo tych apeli, do takiej sytuacji doszło we wtorek (12.06) w jednej z miejscowości w gminie Strzeleczki.

Do 70-letniej kobiety zadzwonił mężczyzna, podając się za funkcjonariusza Centralnego Biura Śledczego Policji. Poinformował pokrzywdzoną, że jej pieniądze są zagrożone. Jedynym bezpiecznym rozwiązaniem jest przekazanie ich policjantom, którzy pojawią się u kobiety aby je zabezpieczyć. Seniorka zastosowała się do poleceń oszusta. W miejscu jej zamieszkania pojawił się podający się za policjanta mężczyzna. Kobieta przekazała mu środki w wysokości 10 000 euro oraz 9 000 złotych.

Po czasie kobieta zorientowała się, że została oszukana. Wybierając numer alarmowy poinformowała już tych prawdziwych policjantów, aby zajęli się sprawą. To kolejny przypadek oszustwa na policjanta w naszym regionie. Pamiętajmy o cennych wskazówkach zawartych poniżej.

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta, prokuratora lub funkcjonariusza CBŚ czy CBA, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Potwierdzić dane osoby dzwoniącej możemy jedynie najpierw poprzez rozłączenie rozmowy telefonicznej i wybranie numeru alarmowego 112.

Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych!

W SZCZEGÓLNOŚCI PAMIĘTAJMY O TYM, ŻE FUNKCJONARIUSZE POLICJI NIGDY NIE INFORMUJĄ O PROWADZONYCH PRZEZ SIEBIE DZIAŁANIACH TELEFONICZNIE! NIGDY NIE PROSZĄ TEŻ O WYBIERANIE PIENIĘDZY Z BANKÓW LUB PRZELANIE NA INNE KONTA BANKOWE.

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem.

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji kiedy ktoś zadzwoni do nich z prośbą o przekazanie dużej ilości pieniędzy. Zwróćmy uwagę na zagrożenie osobom starszym, o których wiemy, że mieszkają samotnie.

Powrót na górę strony