Aktualności

Seniorka oszukana metodą ,,na policjanta” straciła 25 tysięcy złotych

Data publikacji 14.03.2024

Metody, którymi posługują się oszuści cały czas są modyfikowane. Przestępcy podszywają się pod członków rodziny, policjantów czy inne osoby publicznego zaufania. Zawsze wzbudzają zaufanie i wywierają presję czasu tak, by rozmówca nie miał chwili namysłu i sposobności do wycofania się. W ten sposób 70-letnia mieszkanka Krapkowic straciła swoje oszczędności. Apelujemy do osób młodych - pamiętajcie o bliskich seniorach. Przypominajcie im, jak się zachować w sytuacji gdy ktoś żąda od nich pieniędzy.

12 marca do 70-letniej mieszkanki Krapkowic zadzwonił mężczyzna, który podał się za policjanta. Poinformował seniorkę o tym, że jej córka miała uczestniczyć w wypadku w Niemczech. Dodał również, że za opłatą, mąż córki, który miał rzekomo spowodować ten wypadek, uniknie aresztu. Seniorka nie zwlekając spakowała wszystkie oszczędności i przekazała je mężczyźnie, który po niedługim czasie później pojawił się pod jej mieszkaniem. Kobieta straciła 25 000 złotych.

Metody, którymi posługują się oszuści cały czas są modyfikowane. Przestępcy podszywają się pod członków rodziny, policjantów, prokuratorów, lekarzy, pracowników ZUS-u i innych instytucji. Zawsze wzbudzają zaufanie i wywierają presję czasu tak, by rozmówca nie miał chwili namysłu i sposobności do wycofania się.

Często docierają do nas sygnały o kolejnych próbach oszustw i kradzieży. Wiele z nich kończy się niepowodzeniem oszustów. Dowodzi to o dużej świadomości naszych seniorów. Niestety odnotowujemy również udane oszustwa. Często seniorzy tracą całe swoje oszczędności. Aby jak najmniej było takich zdarzeń apelujemy o ostrożność w kontakcie z osobami, które dzwonią i podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji lub członków rodziny i żądają pieniędzy. Prośbę kierujemy do osób młodych. Rozmawiajcie o takich historiach z Waszymi rodzicami i dziadkami. Spędzajcie czas ze swoimi bliskimi seniorami. Niech mają świadomość, że mogą na Was liczyć i zawsze zadzwonić po poradę.

Policjanci cały czas docierają do seniorów. Organizujemy spotkania, odwiedzamy ich w klubach seniora. Jesteśmy po to, żeby mówić o tym jak się zachować w sytuacji zagrożenia.

Przypominamy jak nie stać się ofiarą oszustwa:

  • należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji;
  • jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu;
  • nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym;
  • nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł;
  • nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca;
  • poinformuj Policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”.
  • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
Powrót na górę strony