Aktualności

Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem

Data publikacji 19.02.2024

Tegoroczny Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem trwa od poniedziałku 19 lutego do niedzieli 25 lutego. W przedsięwzięcie włączyli się również opolscy policjanci. Każda osoba zainteresowana będzie mogła w tym czasie uzyskać bezpłatną poradę prawną i psychologiczną m.in. w jednostkach policji, w sądach, prokuraturach, siedzibach prawniczych czy organizacjach pozarządowych w całym kraju.

Gospodarzem inicjatywy „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” jest Ministerstwo Sprawiedliwości. Podstawowym celem projektu jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem. Przedsięwzięcie to realizowane jest we współpracy z innymi instytucjami, w tym m.in. sądami, prokuraturami, jednostkami Policji oraz organizacjami pozarządowymi.

Coroczna organizacja obchodów „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, wiąże się z obchodzonym od 21 lat w Polsce, Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który przypada na 22 lutego.

W ramach tego przedsięwzięcia również funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu mają wyznaczone dyżury. Również u nas osoby zainteresowane będą mogły uzyskać pomoc i bezpłatne porady. Dyżurujący policjanci będą także kierować pokrzywdzonych w celu uzyskania dalszego wsparcia do podmiotów, które świadczą pomoc z Funduszu Sprawiedliwości - Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej. Lista organizacji znajduje się na stronie Funduszu sprawiedliwości w zakładce ZNAJDŹ OŚRODEK POMOCY.

W Komendzie Powiatowej Policji w Krapkowicach przy ul. Opolskiej 101, bezpłatnych porad będą udzielali policjanci z Wydziału Kryminalnego oraz Wydziału Prewencji, w dniach od 19 do 25 lutego w godz. 09:00 - 13:00.

Powrót na górę strony