Aktualności

Dogrzewasz mieszkanie? Zachowaj ostrożność!

Data publikacji 13.11.2023

Zbliżająca się zima i coraz niższe temperatury zmuszają wiele osób do dogrzewania swoich domów i mieszkań. Jednak nie możemy przy tym zapominać o bezpieczeństwie. Dlatego apelujemy o ostrożne obchodzenie się z ogniem i zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków. A o tym, że niewłaściwa obsługa takich urządzeń może doprowadzić do nieszczęścia, przekonało się w miniony piątek dwoje mieszkańców Krapkowic.

Do groźnego pożaru doszło w miniony piątek (10.11), tuż przed godziną 18.00, w Krapkowicach. Wtedy Oficer Dyżurny krapkowickiej komendy został powiadomiony przez świadka o tym, że w jednym z bloków, w mieszkaniu znajdującym się na parterze zgłaszający zauważył dużych rozmiarów ogień. Jak wynikało z relacji świadka płomienie sięgały samego sufitu.

Na miejsce natychmiast zostali skierowani policjanci. Jak się okazało byli już tam strażacy, którzy z budynku ewakuowali 10 osób. Na szczęście w wyniku tego zdarzenia nikt nie odniósł obrażeń ciała.

Podczas wykonywania czynności policjanci ustalili, że w mieszkaniu, w którym doszło do pożaru przebywały dwie osoby, kobieta i mężczyzna. Jak ustalili funkcjonariusze oboje byli nietrzeźwi. Badanie wykazało, że 60-latka miała w organizmie ponad 3 promile alkoholu, natomiast 50-latek niewiele mniej, bo blisko 3 promile. Niestety osoby te nie były w stanie wyjaśnić z jakiego powodu piecyk zasilany butlą gazową stanął w płomieniach. Tłumaczyli jedynie, że pożar próbowali ugasić kocami jednak to nie przyniosło skutku. Teraz krapkowiccy śledczy wyjaśniają okoliczności tego pożaru.  

Zbliżająca się zima i coraz niższe temperatury zmuszają wiele osób do dogrzewania swoich domów i mieszkań. Jednak nie możemy przy tym zapominać o bezpieczeństwie. Dlatego apelujemy o ostrożne obchodzenie się z ogniem i zachowanie zasad bezpieczeństwa przy korzystaniu z piecyków oraz z wszelkich innych urządzeń dogrzewających nasze mieszkania! Pamiętajmy, aby nie pozostawiać urządzeń grzewczych bez nadzoru. Nie zapominajmy również o konieczności sprawdzania drożności ciągów wentylacyjnych naszych mieszkań.

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek jak zapobiec pożarom podczas dogrzewania pomieszczeń:

- nigdy nie pozostawiajmy łatwopalnych rzeczy przy piecach i kominkach;

- sprawdzajmy drożność ciągów wentylacyjnych naszych domów i mieszkań;

- nie pozostawiajmy bez nadzoru urządzeń elektrycznych i gazowych;

- pamiętajmy o obowiązkowych przeglądach kominiarskich;

-  nigdy nie zaklejajmy ani w żaden inny sposób nie zamykajmy kratek wentylacyjnych;

- pamiętajmy, że czad to „cichy zabójca” – zainwestujmy w czujniki, które alarmują o   nagromadzeniu się bezwonnego gazu.

Powrót na górę strony