Aktualności

Miała sprzedać używaną zmywarkę…straciła ponad 20 000 tysięcy złotych

Data publikacji 16.10.2023

Mieszkanka gminy Strzeleczki została oszukana podczas internetowej transakcji. Kobieta chciała sprzedać używaną zmywarkę. Szybko znalazła się chętna do zakupu sprzętu, która przesłała poszkodowanej link, dzięki niemu 33-latka miała nadać przesyłkę. W efekcie kobieta zamiast zyskać 200 złotych straciła ponad 20 000. Apelujemy o rozwagę przy wszelkich transakcjach w internecie, nawet gdy występujemy w roli sprzedających.

Jak bardzo trzeba uważać przy wszelkiego rodzaju transakcjach w sieci przekonała się w sobotę (14.10) 33-letnia mieszkanka gminy Strzeleczki. W tym przypadku kobieta była sprzedającą. Jak wynika z jej relacji, na portalu ogłoszeniowym wystawiła na sprzedaż używaną zmywarkę. Szybko znalazła się chętna, która obiecała zakup urządzenia i wpłatę pieniędzy.

Oszustka w wiadomości do sprzedającej wysłała link, który miał umożliwić nadanie przesyłki. Kiedy 33-latka otworzyła nadesłane łącze, postępując zgodnie z instrukcjami, podała swoje dane do bankowości internetowej. Po około pół godziny od wykonania wszystkich poleceń, mieszkanka gminy Strzeleczki zorientowała się, że została oszukana. Na jej telefon zaczęły przychodzić powiadomienia potwierdzające wypłaty z jej konta bankowego kwot o różnych wartościach. W efekcie 33-latka zamiast zyskać 200 złotych straciła ponad 20 000.

Po raz kolejny apelujemy! Podczas wszelkich transakcji w internecie należy zachować szczególną ostrożność! Przypominamy podstawowe zasady bezpieczeństwa podczas wykonywania transakcji internetowych:

  • zachowajmy czujność zarówno podczas robienia internetowych zakupów, jak i oferując przedmioty na sprzedaż
  • nie klikajmy w linki, w szczególności przesłane nam przez nieznane osoby
  • kilkukrotnie upewnijmy się, że jesteśmy na prawdziwej, a nie sfałszowanej stronie internetowej bankowości
  • logujmy się do rachunków bankowych poprzez zaufane aplikacje lub wpisanie nazwy strony internetowej, nigdy poprzez kliknięcie w otrzymany link, który ma przekierować nas na stronę banku
  • nigdy nie udostępniajmy danych, zwłaszcza informacji dotyczących płatności kartą bankomatową oraz logowania na rachunek bankowy, nie podawajmy haseł, pinów, ani kodów dostępu
  • jeśli nie jesteśmy czegoś pewni lub coś budzi nasze wątpliwości zrezygnujmy z wykonania transakcji

Co zrobić kiedy zostaniesz oszukany?

  • koniecznie skontaktuj się ze swoim Bankiem przez infolinię,
  • możesz od ręki zastrzec swoją kartę w bankowości lub aplikacji swojego banku, Karta w ten sposób przestanie działać również w Google Pay i Apple Pay.
  • poinformuj Policję.
Powrót na górę strony