Aktualności

Próbował wręczyć łapówkę policjantowi - teraz za swój czyn odpowie przed sądem

Data publikacji 21.09.2023

200 złotych, które wręczył policjantowi kierowca dostawczego mercedesa, miało skłonić go do odstąpienia od czynności służbowych. Wręczając łapówkę mężczyzna chciał uniknąć odpowiedzialności za popełnione wykroczenie. 67-latek usłyszał już zarzut próby skorumpowania policjanta. Prokurator zastosował wobec niego dozór policyjny. Za popełnione przestępstwo grozi mu teraz kara nawet do 10 lat więzienia.

W miniony wtorek (19.09.) około godz. 8.00, podczas patrolu w miejscowości Rozwadza, policjant krapkowickiej drogówki zauważył dostawczego mercedesa, którego kierowca nie zastosował się do znaku  B-20 „STOP”. Funkcjonariusz natychmiast zatrzymał do kontroli ten pojazd.

Policjant, za popełnione wykroczenie, kierującemu pojazdem zaproponował mandat karny w wysokości 300 złotych i 8 punktów karnych, pouczając go jednocześnie o prawie do odmowy jego przyjęcia. Kierowca oświadczył, że posiada bardzo dużo punktów i chciałby aby funkcjonariusz wypisał mandat za inne, mniej punktowane wykroczenie. Mundurowy kategorycznie odmówił takich czynności, wtedy 67-latek powiedział, że w takim razie mandat przyjmuje.

Jednak podczas wykonywania czynności podszedł do radiowozu i starał się przekonać policjanta aby się z nim „dogadał”. Kiedy spotkał się z odmową ze strony funkcjonariusza, mieszkaniec gminy Zdzieszowice postanowił inaczej „załatwić” sprawę. Do notatnika służbowego, w którym policjant zapisywał prowadzoną interwencję włożył 200 złotowy banknot mówiąc „nikt nie widzi i myślę, że sprawa jest załatwiona”. Funkcjonariusz łapówki nie przyjął i poinformował kierowcę, że właśnie dopuścił się przestępstwa.

Mężczyzna został natychmiast zatrzymany. Zebrany materiał dowodowy pozwolił prokuratorowi na przedstawienie mu zarzutu. Prokurator Rejonowy w Kędzierzynie - Koźlu zastosował wobec podejrzanego dozór policyjny. Teraz za popełnione czyny mieszkaniec gminy Zdzieszowice odpowie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 10 lat więzienia.

Powrót na górę strony