Aktualności

Bezpiecznie do szkoły - na rowerze

Data publikacji 05.09.2023

Pokonywanie drogi do szkoły na rowerze może być wspaniałą przygodą dla dziecka. Z pewnością wielu uczniów skorzysta z tej możliwości i właśnie rowerem będzie jeździć do szkoły. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przypominamy przepisy dotyczące rowerzystów oraz wyposażenia tych jednośladów. A wszystko po to, aby droga do szkoły była bezpieczna.

W ramach prowadzonych działań „Bezpieczna droga do szkoły” krapkowiccy  funkcjonariusze częściej widoczni są przy szkołach. Policjanci w okolicach tych placówek zwracają szczególną uwagę na prędkość kierowców, omijanie i wyprzedzanie w rejonie przejść dla pieszych oraz zachowanie się pieszych na drodze.

Bacznie przyglądają się również rowerzystom. Mimo, że wakacje już minęły, aura nadal sprzyja korzystaniu z takiego środka transportu jakim są rowery.  Z pewnością część uczniów, właśnie takim jednośladem będzie jeździć do szkoły. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży przypominamy o zasady użytkowania i wyposażenia rowerów oraz przepisy drogowe obowiązujące rowerzystów. 

Najmłodsi (do 10 roku życia) mogą jeździć rowerem z opiekunami po chodnikach. Starsze dzieci i nastolatkowie muszą już umieć korzystać z dróg rowerowych i przepisów dla rowerzystów oraz posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kat. B1. Kiedy kończymy 18 lat jesteśmy zwolnieni z obowiązku posiadania karty rowerowej, ale osiągnięty wiek nie zwalnia nas ze znajomości przepisów ruchu drogowego.

Rowerzyści mogą poruszać się drogami publicznymi oraz drogami i pasami dla rowerów. Zakaz jazdy na rowerze obowiązuje jedynie na drogach ekspresowych, autostradach i tych jezdniach, wzdłuż których poprowadzono dedykowaną tym pojazdom drogę dla rowerów, która biegnie w kierunku poruszania się rowerzysty. Bez względu na okoliczności, rowerzysta nie może przejeżdżać przez przejście dla pieszych. Jazda możliwa jest wyłącznie po osobno oznakowanym przejeździe rowerowym.

Każdy rower musi być wyposażony w co najmniej:

  • jedno światło przednie białe lub żółte świecące światłem ciągłym, lub migającym
  • jedno światło tylne czerwone, odblaskowe
  • jedno światło tylne świecące światłem ciągłym, lub migającym
  • w jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Za każdym razem, gdy rowerzysta pojawia się na chodniku musi bezwzględnie ustępować pierwszeństwa pieszym. Przepisy rowerowe zobowiązują nas wówczas do zachowania szczególnej ostrożności. Korzystanie przez kierującego rowerem z chodnika dozwolone jest tylko wtedy gdy:

  • opiekujemy się osobą w wieku do lat 10, która kieruje rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów dozwolony jest z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła). 

 

  • dziewczynka przy rowerze i policjant tłumaczący jej warunki jego wyposażenia
  • policjant i dziewczynka na rowerze
Powrót na górę strony