Nie bądźmy obojętni, każdy może uratować ludzkie życie
Data publikacji 02.03.2018
W ostatnich dniach niemal codzienne media ogólnokrajowe informują o kolejnych przypadkach zgonów, których główną przyczyną było wyziębienie organizmu. Służby a przede wszystkim mieszkańcy powiatu krapkowickiego nie są obojętni na los ludzi samotnych lub bezdomnych. Kilka ostatnich zgłoszeń tylko potwierdza naszą empatię. Czasami jeden telefon może uratować ludzkie życie. Taką możliwość daje również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Niskie temperatury stanowią zagrożenie, szczególnie dla osób, które nie mają dachu nad głową. Tragiczny finał może mieć nawet kilka godzin spędzonych na zewnątrz podczas pozornie niewielkich mrozów. Teraz oprócz telefonu alarmowego mamy również do dyspozycji Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa, która daje możliwość zgłaszania między innymi miejsc przebywania osób bezdomnych.
Policjanci, dzielnicowi, straże miejskie, służby społeczne w codziennej służbie monitorują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni. Sprawdzą m.in. opuszczone budynki, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe, parki i skwery, czyli te miejsca, gdzie mogą przebywać osoby bezdomne, narażone na wychłodzenie. Napotkane osoby informują o ośrodkach pomocowych oraz wskazują noclegownie. Na wychłodzenie organizmu są także szczególnie narażone osoby starsze, samotne, które z różnych przyczyn nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu, aby ogrzać mieszkanie.
W ostatnich dniach na terenie powiatu krapkowickiego policjanci odnotowali kilka zgłoszeń dotyczących osób samotnych, schorowanych czy też bezdomnych, którym została udzielona pomoc. W Krapkowicach na ulicy Kilińskiego nie obyło się bez wyważania drzwi w związku brakiem możliwości wejścia do domu w którym od dwóch dni leżała schorowana kobieta. Czy tak jak po zgłoszeniu w Steblowie przetransportowania samotnego mężczyzny do szpitala a w Walcach bezdomnego do domu rodzinnego domu rodzinnego.
Policjanci jak co roku, codziennie współpracują w tym zakresie ze Strażami Miejskimi oraz ośrodkami pomocy społecznej. Jednak, aby dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy, potrzebna jest reakcja nie tylko służb, ale każdego człowieka. Dlatego funkcjonariusze podkreślają, jak ważne jest zaangażowanie i informowanie ośrodków pomocy społecznej o osobach bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy.
Pamiętajmy, jeśli widzimy śpiącego na dworze człowieka - nie przechodźmy obok niego obojętnie. Zadzwońmy na Policję lub Straż Miejską. Podjęta interwencja i udzielona tej osobie pomoc, być może uratuje jej życie. Zgłaszajmy miejsca przebywania osób bezdomnych także w Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa.
Pliki do pobrania
-
bezdomni i samotni film
22.4 MB