Za szybko, z promilami i bez uprawnień - Aktualności - KPP Krapkowice

Aktualności

Za szybko, z promilami i bez uprawnień

Data publikacji 31.12.2020

Do 2 lat więzienia grozi 31-letniemu mieszkańcowi gminy Krapkowice, który wsiadł za kierownicę „na podwójnym gazie". Mężczyzna mając ponad promil alkoholu w organizmie, przekroczył o 37 km/h dozwoloną prędkość w obszarze zabudowanym. Jak ustalili policjanci, kierujący volkswagenem, nie posiadał również uprawnień do kierowania pojazdami. Teraz sprawa swój finał znajdzie w sądzie. Apelujemy o rozwagę oraz ostrożność na drodze. Nietrzeźwi kierowcy są realnym zagrożeniem dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

W miniony wtorek (29 grudnia), tuż przed godziną 20:00, krapkowiccy policjanci w Steblowie, zatrzymali do kontroli drogowej volkswagena, którego kierowca przekroczył dozwoloną prędkość. Pomiar na radarze wskazał, że jechał on w obszarze zabudowanym 87 km/h. Za kierownicą pojazdu siedział mieszkaniec gminy Krapkowice. W trakcie kontroli mundurowi wyczuli od kierowcy woń alkoholu. Badanie alkomatem potwierdziło, że 31-latek ma ponad promil alkoholu w organizmie.

Dodatkowo funkcjonariusze ustalili, że kierowca nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Jak ustalili policjanci, mężczyzna stracił je kilka lat wcześniej również za kierowanie pojazdem po alkoholu. Teraz amator jazdy "na podwójnym gazie" za swe czyny odpowie przed sądem. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat. Pijany kierowca musi się liczyć również z karą finansową.

Pamiętajmy!

  • będąc pod wpływem alkoholu nasza uwaga jest rozproszona, a reakcje opóźnione;

  • nie potrafimy właściwie ocenić odległości, a wyobraźnia namawia do brawury;

  • mamy problemy z koordynacją ruchową, a zdolność szybkiego podejmowania decyzji zawodzi;

  • możemy być nadmiernie pobudzeni lub wręcz przeciwnie senni;

  • następują zmiany w postrzeganiu rzeczywistości i występuje podwójne widzenie.

To wszystko powoduje, że nie powinniśmy igrać z losem i absolutnie nie wsiadać za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu. Konsekwencje pijanych kierowców ponoszą nie tylko oni sami, ale również ich pasażerowie i inni uczestnicy ruchu drogowego. Wypadki spowodowane przez pijanych kierowców często są tragiczne w skutkach, w których cierpią niewinni ludzie. Nie bądź obojętny kiedy widzisz podejrzanie zachowującego się kierowcę. Zareaguj, zadzwoń pod numer alarmowy 112 i poinformuj nas o tym.