Krapkowiccy policjanci egzekwują przepisy związane ze stanem epidemii - Aktualności - KPP Krapkowice

Aktualności

Krapkowiccy policjanci egzekwują przepisy związane ze stanem epidemii

Data publikacji 12.10.2020

10 października weszły w życie nowe obostrzenia związane z pandemią wirusa Covid-19. Ponownie przebywając w przestrzeni publicznej mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa. W walce z rozprzestrzeniającą się epidemią, policjanci kontrolują czy mieszkańcy powiatu krapkowickiego stosują się do wprowadzonych zakazów i obowiązków. Większość z nich odpowiedzialnie podchodzi do wprowadzonych obostrzeń. Niestety, zdarzają się sytuacje, w których funkcjonariusze muszą interweniować wobec osób, które je lekceważą. Bądźmy odpowiedzialni - zasłaniajmy usta i nos.

W sobotę, 10 października weszło w życie nowe Rozporządzenie Rady Ministrów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wzrost liczby zakażeń i coraz szybsze rozprzestrzenianie się wirusa powoduje, że konieczne jest podjęcie większych środków ostrożności stąd nowe ograniczenia, nakazy i zakazy.

Policjanci kontrolują już nie tylko zamknięte przestrzenie. Na ulicach naszego powiatu należy spodziewać się większej ilości patroli. Mundurowych można spotkać przede wszystkim na głównych ciągach komunikacyjnych i handlowych, w parkach, na placach zabaw, a także w miejscach w których najczęściej gromadzą się mieszkańcy. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. czy mieszkańcy we wszystkich tych miejscach stosują się do obowiązku zasłaniania ust i nosa.

Niestety pomimo płynących z wielu stron apeli w dalszym ciągu zdarzają się sytuacje, w których funkcjonariusze muszą interweniować wobec osób lekceważących obostrzenia. Dlatego też będziemy stanowczo egzekwować obowiązujące przepisy. Każda nieodpowiedzialna osoba musi się liczyć z konsekwencjami prawnymi.

Tylko w miniony weekend przekonało się o tym 39 mieszkańców powiatu krapkowickiego. Były to osoby, które nie stosowały się do obowiązku zasłaniania ust i nosa. Dla 32 osób nieprzestrzeganie wprowadzonych obostrzeń zakończyło się mandatem, dwie osoby za swoje nieodpowiedzialne zachowanie odpowiedzą przed sądem. Mundurowi zaznaczają, że każda podejmowana przez nich interwencja oceniana jest indywidualnie. Stąd wobec 5 osób zastosowano pouczenie.

Przypominamy!

Z obowiązku zakrywania ust i nosa zwolnione są jedynie osoby posiadające zaświadczenie lekarskie lub dokument potwierdzający takie schorzenia jak: całościowe zaburzenia rozwoju, zaburzenia psychiczne, niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym lub głębokim lub osoba mająca trudności w samodzielnym odkryciu lub zakryciu ust lub nosa. Wprowadzone obostrzenia są środkiem zapobiegawczym stosowanym dla dobra nas wszystkich. Potrzebna jest wspólna mobilizacja, aby skutecznie zwalczać skutki koronawirusa.

Szczegóły dotyczące nowych obostrzeń znajdziesz: https://www.gov.pl/web/koronawirus/regionalne-obostrzenia-dla-wybranych-powiatow

 

 


 

  • Dwie policjantki kontrolują ulice w Krapkowicach pod kątem stosowania się przez ludzi do obowiązku zasłaniania ust i nosa w związku z pandemią Covid-19
  • Dwie policjantki rozmawiają z ekspedientką sklepu na temat obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa