Uważajcie na sms-y z załączonymi linkami do płatności - Aktualności - KPP Krapkowice

Aktualności

Uważajcie na sms-y z załączonymi linkami do płatności

Data publikacji 27.07.2020

Mieszkaniec powiatu krapkowickiego otrzymał sms-a z informacją o konieczności dopłaty 1,49 zł do kosztów doręczenia przesyłki. W wiadomości znajdował się również link do strony internetowej banku. Po kliknięciu na niego mężczyzna został przekierowany na fałszywą stronę banku, przez co oszuści uzyskali dostęp do konta jego i konta jego partnerki. Kobieta straciła 6 000 złotych. W każdym przypadku, gdy chodzi o pieniądze, pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto bankowe.

Oszuści internetowi wymyślają coraz to nowsze sposoby, by uzyskać dostęp do naszych danych, które później wykorzystują do kradzieży środków z kont bankowych.

Jednym z takich sposobów jest wysyłanie niepozornie wyglądającej wiadomości sms. Przestępcy podszywając się pod różnego rodzaju portale ogłoszeniowe, czy też firmy kurierskie wysyłają do przypadkowych osób wiadomość
z prośbą o dopłacenie niewielkiej kwoty do zamówionej przesyłki. Do sms-a dołączony jest link, który ma ułatwić dokonanie płatności. W rzeczywistości przekierowuje on na fałszywą stronę banku lub pośrednika płatności. Gdy próbujemy się na niej zalogować oszuści przechwytują nasze dane do bankowości elektronicznej.

W taki sposób został oszukany mieszkaniec powiatu krapkowickiego. Mężczyzna otrzymał wiadomość, z której wynikało że jego przesyłka została wstrzymana z powodu przekroczenia wagi. Aby uniknąć jej zwrotu do nadawcy miał dopłacić 1,49 zł poprzez załączony do wiadomości link. Ponieważ w tym czasie oczekiwał na paczkę, nie podejrzewał, że to oszustwo. Po wejściu w link oraz próbie zalogowania się, oszust uzyskał dostęp do jego konta bankowego oraz do konta bankowego jego partnerki, które były ze sobą powiązane. Z konta kobiety oszuści wypłacili 6 000 złotych.

Apelujemy aby nie odpowiadać na sms-y oraz wiadomości e-mail nieznanego pochodzenia. Tym bardziej skłaniające nas do płatności za usługi bądź różnego rodzaju zaległości.

Pamiętajmy, że informacje na temat ewentualnego zadłużenia lub konieczności dokonania dodatkowej płatności zawsze możemy sprawdzić w biurze obsługi klienta firmy, która żąda dokonania takiej wpłaty.

W każdym przypadku, gdy chodzi o nasze pieniądze, stosujmy zasadę ograniczonego zaufania. Dokonując płatności poprzez bankowość elektroniczną, zawsze należy zalogować się bezpośrednio na stronie swojego banku. Nie wchodźmy na dołączone do wiadomości linki i nie logujmy się przez nie na swoje konto.