Z zakazem i promilami - Aktualności - KPP Krapkowice

Aktualności

Z zakazem i promilami

Data publikacji 03.07.2020

Krapkowiccy policjanci zatrzymali nietrzeźwego 70-latka. Mieszkaniec powiatu jechał motorowerem pomimo posiadanego sądowego zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo okazało się, że kierował jednośladem, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Teraz może mu grozić nawet do 5 lat więzienia.

Na początku tygodnia, tuż po godzinie 20:30, krapkowiccy policjanci otrzymali informację, że na teren jednej z posesji w Krapkowicach, przyjechał motorowerem pijany mężczyzna. Po przybyciu na miejsce policjanci potwierdzili zgłoszenie.

Jak ustalili mundurowi, 70-letni mieszkaniec gminy Krapkowice kierował motorowerem, mając ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna posiada aktualny sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.

O dalszym jego losie zadecyduje sąd. Teraz grozi mu kara nawet do 5 lat więzienia.

Przypominamy o przepisach, które weszły w życie z 1 czerwca 2017 roku:

  • pijany lub odurzony narkotykami sprawca śmiertelnego wypadku lub powodującego ciężkie uszkodzenia ciała pójdzie do więzienia na co najmniej 2 lata. Kara nie będzie mogła zostać zawieszona.

  • Wydłużono termin przedawnienia wykroczenia (art. 45 §1 Kodeksu wykroczeń). W przypadku wszczęcia postępowania w sprawie o wykroczenie jego przedawnienie nastąpi po 3 latach od daty popełnienia czynu.

  • Kto będzie kierował samochodem, choć zabrano mu prawo jazdy decyzją administracyjną, narazi się nie tylko na karę do dwóch lat więzienia, obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

  • Kto złamie sądowy zakaz prowadzenia pojazdów zostanie skazany na karę nawet do 5 lat więzienia. Obowiązkowo zostanie orzeczony w stosunku do niego przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów od roku do 15 lat.

  • Kierowca, który świadomie zmusi policję do pościgu i chcąc uciec, nie zatrzyma się pomimo sygnałów świetlnych i dźwiękowych ze ścigającego go radiowozu, popełni przestępstwo zagrożone karą do 5 lat więzienia. Sąd obligatoryjnie zakaże mu prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

  • Przy orzekaniu w sprawach o przestępstwa drogowe sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych ukaraniach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy. Dostaną informacje na ten temat (mandaty, punkty karne itp.) z centralnej ewidencji kierowców.

  • W Prawie o ruchu drogowym znalazła się uszczegółowiona regulacja dotycząca poddawania kierujących pojazdami (lub innych osób, w stosunku do których zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogły kierować pojazdem) rutynowemu badaniu w celu ustalenia zawartości w organizmie alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu, np. narkotyków lub dopalaczy.

Osoby decydujące się na kierowanie pojazdami po alkoholu wykazują się brakiem rozsądku i lekkomyślnością. Pijany kierowca to poważne zagrożenie dla zdrowia i życia, nie tylko własnego ale też innych użytkowników dróg. Krapkowicka Policja apeluje o trzeźwą jazdę zgodną z obowiązującymi przepisami i dostosowaną do panujących warunków drogowych.