Droga tylko dla odpowiedzialnych kierowców - Aktualności - KPP Krapkowice

Aktualności

Droga tylko dla odpowiedzialnych kierowców

Data publikacji 16.06.2020

Nietrzeźwi kierowcy stwarzają realne niebezpieczeństwo dla wszystkich użytkowników dróg. Świadomość tego zagrożenia jest wśród kierowców coraz większa, o czym świadczy wzorowa postawa wielu z nich. W ostatnim czasie krapkowiccy i zdzieszowiccy policjanci zatrzymali 5 kierowców, którzy nietrzeźwi poruszali się po drogach powiatu. Dwóch z nich zostało ujętych dzięki odpowiedzialnej postawie świadków, którzy uniemożliwili im dalszą jazdę. Wszyscy zatrzymani muszą się teraz liczyć z karą do dwóch lat więzienia, grzywną i sądowym zakazem prowadzenia pojazdów.

W minionym tygodniu krapkowiccy i zdzieszowiccy policjanci zatrzymali aż 5 nietrzeźwych kierowców. To mężczyźni w wieku od 42 do 62 lat.

8 czerwca, funkcjonariusze drogówki, na jednej z ulic w Krapkowicach, zatrzymali do kontroli kierującego skodą. 42-letni mężczyzna miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Z kolei zatrzymany w weekend, w Zdzieszowicach, 62-letni rowerzysta, miał ponad półtora promila. Już dzień później funkcjonariusze zatrzymali kolejnego nietrzeźwego. Mieszkaniec gminy Strzeleczki, podróżując swoim fiatem, miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie.

Dwóch kolejnych kierujących, którzy wykazali się brakiem wyobraźni, funkcjonariusze zatrzymali dzięki prawidłowej reakcji świadków. Do pierwszego zdarzenia doszło 11 czerwca, tuż po godzinie 20:00. Wówczas oficer dyżurny krapkowickiej komendy odebrał telefon o obywatelskim ujęciu nietrzeźwego kierowcy. Natychmiast na miejsce skierował policyjny patrol.

Jak ustalili funkcjonariusze, na terenie gminy Zdzieszowice, świadek zatrzymał nietrzeźwego mieszkańca Gogolina, który kierując samochodem miał ponad 1,5 promila alkoholu. Dodatkowo, mężczyzna nie posiadał uprawnień do kierowania pojazdami.

O drugim obywatelskim ujęciu policjanci zostali poinformowani 15 czerwca. Jak wynikało z relacji świadka, kierujący osobowym renault, jadąc autostradą A4 w kierunku Katowic, poruszał się całą szerokością jezdni. Takie zachowanie, wzbudziło podejrzenia świadka, który pojechał za renault. Następnie, na jednym z parkingów, przy drodze krajowej 45, wspólnie z drugim świadkiem uniemożliwił dalszą jazdę kierowcy renaulta, zabierając mu kluczyk z pojazdu i wzywając policjantów.

Badanie stanu trzeźwości potwierdziło podejrzenia świadka. 42-letni mieszkaniec powiatu opolskiego miał w organizmie blisko 4 promile alkoholu. Ponadto, jak się szybko okazało, mężczyzna też nie posiadał uprawnień do kierowania. Mundurowi dodatkowo ustalili, że pojazd, którym poruszał się mężczyzna nie posiada aktualnych badań technicznych ani obowiązkowego ubezpieczenia.

Zatrzymanym mężczyznom grozi teraz kara do dwóch lat więzienia, sądowy zakaz prowadzenia pojazdów i wysoka grzywna. Dodatkowo, kierujący zatrzymani, dzięki prawidłowej postawie obywatelskiej, odpowiedzą za jazdę bez uprawnień, za co grozi grzywna nawet do 5000 tysięcy złotych.

Pamiętajmy, że nietrzeźwi kierowcy stanowią zagrożenie nie tylko dla siebie ale i dla innych uczestników ruchu. Dlatego gdy widzimy nietrzeźwego kierowcę, reagujmy zanim dojdzie do tragedii. Jeden telefon na numer alarmowy może uratować czyjeś zdrowie, a nawet życie.