Aktualności

Po telefonie od oszustów stracił 17,5 tys. złotych

Data publikacji 19.09.2018

86-letni mężczyzna odpowiedział na telefon osób podających się za funkcjonariuszy policji. Wykonując polecenia osób podających się za policjantów wypłacił z banku 17,5 tys. złotych i zostawił pieniądze w miejscu wskazanym przez oszustów. Pamiętajmy policjanci nigdy nie dzwonią do osób postronnych i nie angażują mieszkańców do swoich spraw operacyjnych. Policjanci nigdy też nie proszą o wypłacanie pieniędzy z kont bankowych, przelewanie na inne konta lub przekazywanie ich innym osobom. Tak zachowują się tylko oszuści.

Krapkowiccy  policjanci ustalają osoby, które oszukały 86-letniego mieszkańca Krapkowic. Mężczyzna odebrał telefon, gdzie jedna z dzwoniących osób podała się za policjanta z Krapkowic. Fałszywy policjant wmówił poszkodowanemu, że prowadzona jest akcja policji w banku w którym ma konto. Oszust poinformował starszego mieszkańca Krapkowic, że jego pieniądze na koncie w banku są zagrożone, gdyż w przestępczy proceder mieli być zaangażowani pracownicy banku. Aby zabezpieczyć swoje oszczędności 86-latek musi wziąć udział w policyjnej akcji i wykonywać polecenia fałszywych policjantów. Mężczyzna został w trakcie rozmowy przekonany do tego, że jedynym sposobem na ochronę pieniędzy i zatrzymanie nieuczciwych bankowców jest wypłata oszczędności. Po wyjściu z banku, zgodnie z poleceniami oszustów poszkodowany kopertę z oszczędnościami wrzucił do kosza na śmieci w rejonie ul. Limanowskiego w Krapkowicach.

Dwie godziny później po telefonie do prawdziwego oficera dyżurnego o ustalenie na jakim etapie jest policyjna akcja w której on również brał udział zorientował się, że stał się ofiarą oszustów, który stracił prawie wszystkie swoje oszczędności.

To nie jedyne zgłoszenie o próbach oszustwa jakie wczoraj otrzymali policjanci. Kobiety z Gogolina i Krapkowic, które również odebrały podejrzany telefon szybko się rozłączyły i powiadomiły policję o usiłowaniu oszustwa.    

Przypomnijmy jak nie stać się ofiarą oszustów?

Przede wszystkim należy zachować ostrożność - jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod policjanta lub funkcjonariusz CBŚ, który mówi, że nasze pieniądze są zagrożone, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Podziel się zaraz tą informacją z bliskimi, nie działaj sam. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów.

Potwierdzić dane osoby dzwoniącej możemy jedynie najpierw poprzez rozłączenie rozmowy telefonicznej i wybranie numeru alarmowego 112.

Nigdy nie informujmy nikogo o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na kontach bankowych.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie! Nigdy nie proszą też o wybieranie pieniędzy z banków lub przelanie na inne konta bankowe.

 

W momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon, za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem

Powrót na górę strony